Spánok je pre ľudí a zvieratá základná potreba a v spánku trávime približne tretinu života. Poruchy spánku nesieme veľmi ťažko a jeho nedostatok oprávnene vnímame ako veľkú hrozbu. Na spánok potrebujeme bezpečné a pohodlné miesto, určitú posteľ, polohu, čas. Počas spánku vo fáze REM (repeat eye movement) máme sny, pomocou ktorých s nami komunikuje nevedomie. (sa niekto zaujíma o túto tému, ja za seba teraz len odporučím snár z webu www.medo.cz). Poďme sa pozrieť na spánok a nespavosť z pohľadu duchovnej podstaty a príčin, o ktorých sme písali v tomto článku.
Spánok sa často analogicky označuje za mladšieho brata smrti. Usnutie od nás vyžaduje, aby sme sa vzdali všetkej kontroly, zámernosti a aktivity, čo si žiada oddanosť a dôveru vpustenia neznámeho. Práve preto sa usnutie nedá vynútiť násilím, sebaovládaním, vôľou, či premáhaním. Môžeme si preň vytvoriť priaznivé podmienky, ale potom musíme len čakať, kým sa to stane. My sme zväčša príliš hrdí na svoje činy a skutky, závislí na intelekte a kontrole, než aby sme sa chovali oddane, dôverčivo a povoľne. Preto niet divu, že nespavosť (popri bolesti hlavy) patrí k najčastejším zdravotným poruchám dnešnej doby.
Ten, kto trpí poruchami spánku, sa ťažko a s obavami vzdáva vedomej kontroly a zveruje sa svojmu nevedomiu. Nespavec by sa mal naučiť vedome uzavrieť deň, spracovať denné zážitky a poďakovať za ne. Mal by skúmať, čo bolo primárnym spúšťačom jeho akcií (v skutočnosti skôr reakcií na podnety z okolia) a hlavne všetky starosti a strachy odovzdať „hornému svetu“, čím zároveň privoláva ich úspešné riešenie („Hľadajte a nájdete, klopte a bude Vám otvorené“.) a buduje prapôvodnú dôveru a schopnosť odovzdať/oddať sa. Pred týmto zhrnutím dňa odporúčam čistú, úprimnú a hlbokú modlitbu, ktorá nám otvorí spojenie s „horným svetom“ a pomôže nám v tejto činnosti. Tento postup nám dlhodobo nie len upraví poruchy spánku, ale umožní spoznať samých seba a postupovať na ceste sebapoznania a duchovného napredovania. Tejto transformácii môžeme napomôcť orgonitovými pyramídami pre dobrý spánok, kľud/pokoj alebo meditačnou pyramídou.
K dispozícii pred samotným spánkom máme ešte staré „triky“, ako počítanie ovečiek, sústredenia sa na jeden bod, dýchanie, opakovanie mantry. To všetko spôsobí, že sa oprostíme od intelektu, unavíme ľavú polovicu mozgu a prepíname na pravú hemisféru, z dennej strany na nočnú, z aktivity na pasivitu.
Nespavosť by mala vyvolať nasledujúce otázky:
Do akej miery závisím na moci, kontrole, intelekte, pozorovaní?
Dokážem sa ich zbaviť?
Do akej miery sa vo mne vyvinula schopnosť odovzdať sa, prapôvodná dôvera?
Ako veľmi sa bojím smrti – vyrovnal som sa s ňou dostatočne?
O tom, že jednoduchšie a populárnejšie, než hore uvedený postup, je aplikácia tabletiek a práškov na spanie, svedčí narastajúci počet ľudí s poruchami spánku a predajnosť uspávacích prostriedkov. Ktorú cestu si vyberiete Vy?