Elektromagnetické žiarenie z mobilných telefónov ovplyvňuje činnosť mozgu a v častiach mozgu blízkych anténe telefónu spôsobuje zvýšenú aktivitu a spotrebu glukózy.
Zistil to tím rešpektovaných vedcov v štúdii realizovanej v roku 2009, ktorej výsledky vedci ale zverejnili až v utorok v americkom Journal of the American Medical Association.
Prečo boli výsledky štúdie zverejnené až viac ako 13 mesiacov po dokončení posledného merania nie je jasné.
V štúdii vedci priložili testovanému jedincovi jeden mobilný telefón k ľavému uchu a jeden k pravému uchu a tomografom merali úroveň mozgovej aktivity v horizontálnej vrstve mozgu približne na úrovni ucha. V kontrolnom teste nebol uskutočňovaný hovor ani na jednom z telefónov, v reálnom teste bol na jednom z telefónov uskutočňovaný 50-minútový hovor. Telefón mal ale vypnutý zvuk a testovaný subjekt nevedel, na ktorom z mobilov prebieha hovor.
Merania preukázali, že testované subjekty mali na strane s aktívnym telefónom vyššiu aktivitu mozgu a vyššiu spotrebu glukózy, o 7% až 10%. Najväčšie zvýšenie bolo pozorované v miestach najbližších anténe mobilu a nie miestach najbližších k častiam mobilu, ktoré sa pri telefonáte zahrievajú.
V utorok zverejnená štúdia je inovatívna snahou analyzovať vplyv mobilných telefónov priamym sledovaním spôsobovaných procesov v mozgu. Doterajšie štúdie, ktoré zisťovali dopady používania mobilov na zdravie a najmä vznik rakoviny, boli najmä štatistické a zisťovali pravdepodobnosť výskytu rakoviny v závislosti na dlhodobejšom používaní mobilného telefónu.
Či môže mať elektromagnetické žiarenie telefónu aj dopady na zdravie alebo trvanlivo ovplyvniť mozog ale v utorok publikovaná štúdia priamo nezisťovala a nezistila.
Zdroj: www.dsl.sk