Čakry sú body spojenia medzi telom a astrálnym telom, energetické „centrá“, ktorými prúdi energia Qi, Chi, prana, Ki, éter, huna, ódická energia, orgon (skoro každý ezoterický systém má pre ňu svoj vlastný názov). Čakry zabezpečujú prúdenie energie v našom tele. Sedem čakier sa označuje ako hlavné energetické centrá (čakry v užšom zmysle). Tieto sa nachádzajú v určitých bodoch hornej a dolnej časti vertikálnej osi ľudského tela.
Niektoré staré texty udávajú počet čakier až okolo 88 000, to znamená, že na ľudskom tele nie je takmer miesta, ktoré by nebolo citlivým orgánom pre prijímanie, premenu a opätovný výdaj energie. Väčšinou sú to však čakry veľmi malé a hrajú v celom systéme energií len vedľajšiu úlohu. Existuje asi 40 vedľajších čakier väčšieho významu. Najdôležitejšie z nich sú v oblasti sleziny, na šiji, na dlaniach a na chodidlách. Sedem hlavných čakier, ktoré sa nachádzajú pozdĺž vertikálnej osy tela na jeho prednej strane sú obzvlášť rozhodujúce. Vlastné sídlo majú čakry v éterickom vibračnom poli.
Čakry sú v neustálom otáčavom pohybe. Tejto vlastnosti vďačí za svoje meno – „čakra“ v sanskrte znamená „koleso“. Otáčavý pohyb týchto „kolies“ spôsobuje, že energia je vťahovaná do vnútra čakier. Keď sa zmení smer otáčavého pohybu, energia prúdi z čakier von.
Jednotlivé čakry sa otáčajú buď doľava alebo doprava. Dá sa pritom rozpoznať protichodný princíp u mužov a žien, pretože tie čakry ktoré sa u muža otáčajú doprava (v smere hodinových ručičiek) sa u ženy točia doľava a naopak. Každé otáčanie doprava je výraz prevažne mužskej kvality, podľa čínskeho učenia podstata jang, znamenajúci vôľu a aktivitu, vo svojom negatívnom vyjadrení tiež agresivitu a násilie. Každé otáčanie doľava je podstata jin, vyjadrujúci prístupnosť a pasivitu, v negatívnom vyjadrení slabosť.
Smer otáčania sa mení od čakry k čakre. Tak sa otáča prvá, základná čakra muža doprava, vlastnosti tohto centra vyjadruje aktívne – v zmysle dobývania a vládnutia v materiálnej a sexuálnej sfére. Prvá čakra ženy sa otáča doľava, čo ju činí prístupnejšou oživujúcou a plodiacou silu Zeme, ktorá práve touto čakrou prúdi. V druhej čakre je obrátené: otáčanie doprava u ženy ukazuje na väčšiu aktívnu silu vo vyjadrovaní pocitov, otáčanie doľava u muža označuje skôr prístupnejší často tiež pasívny postoj.
A tak to ide ďalej: pravotočivosť a ľavotočivosť sa striedajú a tvarujú muža a ženu rozdielnym spôsobom, čo vedie k doplňovaniu energie v každej životnej oblasti.
Čakry u väčšiny ľudí majú obvykle priemer asi 10 cm. V každom centre energie sú vibrácie všetkých farieb, avšak jedna farba (odpovedajúca hlavnej funkcii tejto čakry) vždy dominuje. Pri pokračujúcom rozvoji človeka sa čakry rozširujú a frekvencie vibrácií sa zvyšujú. Tiež farby čakier sú jasnejšie a žiarivejšie.
Veľkosť a kmitočet vibrácií čakier určujú množstvo a kvalitu energií, ktoré sú čakrami prijímané zo zdroja rôzneho druhu. Sú to energie z kozmu , z hviezd, z prírody, zo žiarenia všetkých vecí a bytostí v našom okolí, z našich vibračných polí ale tiež z neprejaveného prazákladu všetkého bytia. Tieto energie sú privádzané k čakrám čiastočne kanálmi nádí, čiastočne prúdia do čakier priamo.
Energia v našom tele prechádza cez tri hlavné energetické kanály (pozdĺž chrbtice) zvané ida, pingala a šušumna. Stred – šušumna – zodpovedá za parasympatiku, dva krajné – ida a pingala – zodpovedajú sympatickému nervovému systému.
Obe najdôležitejšie a základné formy energie sú prijímané základnou čakrou a čakrou temena hlavy (korunnou čakrou). Medzi týmito dvoma čakrami prebieha šušumna, na ktorú sú napojené pomocou „kvetinových stoniek“ – a týmto spôsobom sú tiež napájané – všetky ostatné čakry. Práve šušumnou stúpa tzv. sila „kundalíni“, ktorá inak stočená ako had vyčkáva na spodnom konci chrbta a jej vstupná brána je základná čakra. Kundalíni predstavuje kozmickú energiu tvorenia, ktoré je nazývaná v indickom učení tiež Šakti alebo ženská forma vyjadrenia Boha. Tento pôsobiaci aspekt božského bytia vyvoláva všetky prejavy tvorenia.
Pri stúpaní kundalíni sa jej energia transformuje v každej čakre do takej frekvencie vibrácií, ktorá odpovedá úlohám tejto čakry. Tieto vibrácie sú v základnej čakre najnižšie a v korunnej čakre najvyššie. Energie transformovaných vibrácií sú vedené ďalej do rôznych vibračných polí alebo do fyzického tela a sú vnímané ako pocity, myšlienky a fyzické vnemy.
Popri energii kundalíni exituje ešte ďalšia sila, ktorá prúdi kanálom šušumny chrbta k jednotlivým čakrám. Je to energia čistého, božského bytia, neprejaveného aspektu Boha. Vstupuje korunnou čakrou a spôsobuje, že človek na všetkých úrovniach života poznáva neprejavený aspekt božského bytia ako nemenný a všetko prestupujúci prazáklad každej existencie. Táto energia pôsobí najmä na odstraňovanie blokád v čakrách. V indickej tradícii býva označovaná ako Šiva, ono božstvo, ktoré je veľkým Ničiteľom nevedomosti a jej samotnou prítomnosťou začína prebiehať transformácia k božstvu.
Čakry však prijímajú tiež priamo tie vibrácie z okolia, ktoré odpovedajú ich mentálnym frekvenciám. Tak nás spájajú svojimi rôznymi funkciami s dianím v našom okolí, v prírode a kozmu tým, že slúžia ako „antény“ pre celý frekvenčný rozsah energie. Čakry môžeme tiež považovať za zmyslové orgány vibračných polí (energetických tiel).
Čakry ale tiež vyžarujú energiu priamo do okolia a menia tak jeho atmosféru. Čakrami môžeme vyžarovať liečivé vibrácie rovnako ako vedomé či nevedomé posolstvo a ovplyvňovať tak ľudí, situácie a hmotu v pozitívnom i negatívnom zmysle.[/sm_column_text][/sm_accordion_tab][sm_accordion_tab title=”Ako zistiť, ktoré čakry máme blokované”][sm_column_text]Pretože ponúkame pomocou našich orgonitov spôsoby, ako harmonizovať a využiť vaše čakry, je prirodzene dôležité vedieť, či a ktoré čakry máte blokované. I bez toho ale môžete stimulovať všetky čakry a chceli by sme vám toto celkové ošetrenie odporučiť. Keď však budete vedieť, že napr. predovšetkým dve z vašich čakier potrebujú terapiu, budete sa venovať prednostne im.
Sú rôzne možnosti diagnózy čakier a keď použijete iba jednu z nich, malo by to k stanoveniu vyhovujúcej diagnózy stačiť.
- Pri našom popise jednotlivých čakier podávame jasné rozlišovacie znaky, z ktorých môžete usúdiť, ktorá z vašich čakier pracuje harmonicky a ktorá nie. Podľa týchto kritérií môže každý rýchlo spoznať svoje problémové oblasti.
- Ďalší spôsob analýzy systému čakier spočíva v presnom pozorovaní, ktoré čakry reagujú nápadne pri abnormálnych stresoch a šokových situáciách. Je možné, že trpíte v určitých ťažkých životných situáciách vždy rovnakými ťažkosťami. Ak je napr. oslabená základná čakra, môžete trpieť v stresových situáciách pocitom, že „strácate pôdu pod nohami“, popr. dostávate hnačku. Pri hyperfunkcii prvej čakry upadáte rýchlo do hnevu a agresivity. Ak funguje nedostatočne druhá čakra, dochádza pri abnormálnom napätí k blokádam citu, pri hyperfunkcii prepukáte s najväčšou pravdepodobnosťou v plač alebo reagujete neprimeranou citovou odozvou. Následkom nedostatočnej funkcie tretej čakry sa dostavuje pri preťažení pocit mdloby, bezmocnosti, popr. kolísavý pocit v žalúdku alebo tiež bezmocná nervozita. Preplnenie tejto čakry sa vyznačuje nervóznou podráždenosťou alebo pokusmi ovládať situáciu prehnanou aktivitou. Ak trpíte pocitom, že sa vám zastavuje srdce, je tým vinná nedostatočná funkcia čakry srdca. Ak vám v strese búši srdce, ukazuje to tiež na všeobecnú chybnú funkciu štvrtej čakry. Pri nedostatočnej funkcii krčnej čakry sa vám sťahuje hrdlo, môžete začať koktať alebo sa vám od krku chveje hlava, pri hyperfunkcii sa zase pokúšate získať situáciu pod kontrolu prívalom neuvážených slov. keď strácate v strese alebo šoku schopnosť jasne uvažovať, ukazuje to na nedostatočnú funkciu šiestej čakry, jej preplnenie sa často prejavuje bolesťami hlavy. Podobné reakcie sa objavujú vždy len na oslabených miestach nášho systému energií. Pozorné vnímanie týchto reakcií nám môže mnoho ujasniť.
- Teraz sa môžeme zamerať na „reč tela“. Kdekoľvek sa nachádzajú telesné abnormality, či sú to opuchy, napnuté alebo ochabnuté časti, môžeme ich priradiť podľa miesta výskytu odpovedajúcej čakre. Keď zoberieš do úvahy aj slabosti telesných orgánov popr. symptómy ochorení, máte dostatočné podklady pre určenie oblastí v systéme energií, ktoré trpia nedostatkom alebo zablokovaním a treba im pomôcť.
- Ide o tzv. kineziologický test, ktorý bol vyvinutý v rámci metódy Touch for Health (Dotyk pre zdravie). Postup je nasledujúci: položte pravú ruku na niektorú čakru a súčasne upažte ľavú ruku v pravom uhle od tela. Druhá osoba (ktorá vás testuje) vydá príkaz „drž!“ a zatiaľ čo vy sa snažíte držať svoju ruku v pôvodnej polohe, testujúca osoba sa ju snaží stlačiť dole, pričom tlačí na ruku približne v mieste zápästia. Ak je čakra harmonická a vyrovnaná vo svojej funkcii, kladie upažená ruka zreteľne silný odpor, naopak ak je čakra zablokovaná, je zreteľne cítiť, že ruka odpor nekladie a je testujúcou osobou ľahko stlačená dole. Iný variant tohto testu: ľavú ruku pritlačíte na testovanú čakru a stlačíte palec a ukazovák pravej ruky. Partner sa potom na povel pokúša vaše zopnuté prsty roztvoriť. Ak prsty kladú veľký odpor, je testovaná čakra v poriadku; ak je odpor len malý, je čakra porušená a treba ju ošetriť. Sú aj ľudia, ktorí tento test robia sami na sebe. Stlačia pri tom ukazovák a palec jednej ruky k sebe a pokúšajú sa ich ukazovákom a palcom druhej ruky oddeliť. Pri tom sa vždy v mysli koncentrujú na určitú čakru. Tiež aj v tomto prípade sa zreteľne prejaví slabosťou, ak je čakra porušená.
- „Vnútorné videnie“ – uveďte sa na niekoľko minút do kľudného meditatívneho stavu a pokúste sa vašim „vnútorným zrakom“ urobiť obrázok o stave jednotlivých čakier. Postupujte opäť systematicky pomaly odspodu hore.
- Ako najpriamejšiu cestu môžeme označiť priame videnie aury, aj keď túto schopnosť má pomerne veľmi málo ľudí
- Analýza našich spacích návykov – ak žije človek predovšetkým prostredníctvom svojej prvej čakry, má všeobecne veľkú potrebu spánku, desať až dvanásť hodín a dáva prednosť ležaniu na bruchu. Ľudia, ktorí potrebujú osem až desať hodín spánku a spia prevažne v polohe embrya, žijú hlavne prostredníctvom druhej čakry. Kto žije prostredníctvom tretej čakry, spí v noci prevažne na chrbte a jeho priemerná potreba spánku je sedem až osem hodín. Človek s vyvinutou štvrtou čakrou leží väčšinou na ľavej strane a potrebuje päť až šesť hodín spánku. Ak prevláda u dotyčného piata čakra, spí len štyri až päť hodín striedavo na ľavej a pravej strane. Človek, u ktorého je otvorená, aktívna a dominantná šiesta čakra, strávi prevažne štyri hodiny medzi spánkom a „bdelým spánkom“ (stav, kedy je vnútorné vedomie zachované, len telo spí). Len „bdelý spánok“ sa dá očakávať u toho, kto m á dominantnú siedmu čakru. „Plne prebudený“ nespí teda v pravom slova zmysle vôbec, dopraje však telu fázu odpočinku.
Podľa týchto charakteristík môžeme teda tiež preskúmať funkciu našich čakier.