Žijeme prelomové časy, keď sa pred našimi očami mení celkové usporiadanie sveta, ničia nám tradičné hodnoty, masmédiá na nás sypú plnú priehršť katastrofických udalostí, poloprávd a lží a naša psychika je vystavená čoraz väčšiemu tlaku. Ľudia sa zväčša ťažko prispôsobujú zmenám, obzvlášť negatívnym a je naozaj náročné vysporiadať sa so strachom a hnevom, ktorým čelíme. Ja by som Vám chcel touto sériou článkov zdvihnúť náladu a ukázať spôsoby, na základe vlastných skúseností, ako sa s touto situáciou dá vyrovnať.
Čo môžeme urobiť, aby sme dokázali žiť radostný život v zdraví a pohode?
1. Tak ako si vyberáme potravu pre naše fyzické telo, s dôrazom na vyvážený príjem makro a mikro živín, vyhýbame sa otrave a jedom (aspoň by sme mali :)), vyberajme si aj informácie, ktorými kŕmime/programujeme (TV program) svoju myseľ. Vyberajme si teda aj informácie, ktoré prijímame. Ja osobne nepozerám filmy, kde je páchané násilie na deťoch, televízne noviny, politické relácie. Nie žeby som sa o to nezaujímal (keď sa nebudete zaujímať o politiku, bude sa politika zaujímať o Vás), ale našiel som si alternatívne zdroje informáciu a budujem si mozaikové videnie sveta (kde jednotlivé procesy do seba zapadajú a dávajú zmysel), namiesto kaleidoskopického vnímania sveta, kde vidíme len časť celku a konkrétne tú, ktorú niekto chce, aby sme videli..vzdelávajme sa, prijímajme nové informácie, pracujme na sebe a svojom sebarozvoji…ale o tom viac neskôr.
2. Hľadajme to, čo máme so svojimi blízkymi spoločné a nenechajme sa rozdeliť všelijakýmii agendami, ktoré sú nám podsúvané v zmysle divide et empera / rozdeľuj a panuj (prastará praktika na ovládanie más ľudí, aby boli držaní v negatívnej energii, namiesto rozvoja svojho ľudského/Božského potenciálu. Rešpektujem názor iných a hľadám témy, ktoré nás zbližujú a utužujú vzájomné vzťahy. Pracujem a oddychujem so širšou rodinou a kamarátmi, zaujímam sa o ich starosti a radosti a pomáham im. Na oplátku sa mi dostáva to isté od nich.
3. Športujme a trávme čas v prírode. A nemyslím len beh na dlhé trate, hodiny v posilovni, či telocvični. Asi najpozitívnejší prínos smart hodiniek a telefónov som zaznamenal, keď ľudia okolo mňa v (pred)seniorskom veku začali chodiť na dlhšie prechádzky, aby si splnili svoj denný limit krokov :). Podporujeme tak srdcovo-cievny systém, spaľujeme tuk, budujeme si kondíciu, dostávame endorfíny, máme čas popremýšľať a pozrieť sa na veci z nadhľadu, prípadne, ak je to skupinová aktivita, budujeme priateľstvá a celkovo rozvíjame morálno-vôľové vlastnosti. Japonské výskumy ukazujú, že hodinovým pobytom v prírode posilníte svoj imunitný systém o 20%!
4. Venujme sa svojim koníčkom. A to pravidelne. Starostlivosť o deti a rodinu teraz vynechajme Žiadne nemáte, alebo nemáte čas? Tak dosť výhovoriek, zamyslite sa nad tým, co Vám robí radosť a hor sa do toho. Kniha, prechádzka, kolektívny šport, pletenie, spoločenské hry, joga, meditácia, výroba šperkov, pečenie … toto všetko je vo svojej podstate tvorivý proces, z ktorého máme dobrý pocit a tešíme sa na jeho pokračovanie, teda aj na budúcnosť.
..v ďalšej časti sa budem viac venovať duchovným rituálom a malým zmenám, ktoré môžu priniesť pozitívne zmeny do života …
Buďte zdraví a šťastní,
Daniel