5 Jazykov Lásky – Efektívna komunikácia lásky
Zaľúbenosť
Hádam všetci poznáme ten pocit, keď je všetko perfektné, pretože osoba, s ktorou tvoríme pár je jednoducho úžasná, obetovať sa pre ňu a prispôsobiť sa jej nám robí radosť a vôbec, celý svet vidíme cez ružové okuliare. Pocit zaľúbenosti sa nezameriava na náš rast ani na rast a rozvoj milovanej osoby. Naopak dáva nám pocit, že k dokonalosti už nič nepotrebujeme. Keď pocit zaľúbenosti prirodzenou cestou vyprchá (čo trvá priemerne dva roky), vrátime sa do reality a začneme opäť presadzovať samých seba. (Preto si myslím, že svadba by mala prísť minimálne po dvoch rokoch randenia.) Čo potom? Nájdeme si niekoho nového a zaľúbime sa znova?…o potom zase znova a znova?…čo takto začať s partnerom pracovať na „skutočnej“ láske?
„Skutočná“ láska
Je to láska, ktorá zjednocuje rozum a city. Nemá už charakter posadnutosti. Zahŕňa v sebe konanie na základe vôle a vyžaduje disciplínu a tiež si je vedomá potreby osobnostného rastu.
Naša základná emocionálna potreba nie je zaľúbiť sa, ale byť skutočne milovaný a milovať.
Tento druh vyžaduje úsilie a disciplínu. Zrelí partneri (manželia) túžia po tom, aby cítili náklonnosť a lásku od svojho partnera. Cítime sa bezpečne, keď máme istotu, že náš životný druh nás akceptuje, chce a stará sa o naše dobro. Láska je rozhodnutie milovať a je potrebná nájsť vhodné spôsoby, ako ju vyjadriť!
5 jazykov lásky
Podľa Garyho Chapmana, skúseného manželského poradcu, existuje päť jazykov lásky. Je to 5 spôsobov/typov správania, ktorými preukazujeme svoju lásku partnerovi a zároveň chceme, aby týmto spôsobom partner preukazoval lásku nám. Každý z nás má jeden dominantný jazyk, ktorým vo vzťahu „rozpráva“. Problém nastáva, ak je partnerov jazyk lásky iný než náš, a vzájomne si nerozumieme.
Možno ste sa už aj vy stretli s párom, kde to škrípe a pri tom obaja tvrdia, že sa pre toho druhého obetujú a snažia sa mu ukázať svoju lásku a zo strany partnera necítia žiadnu podporu a spätnú väzbu. Pretože je každý z nás nastavený na iný prejav lásky, v partnerstvách bývame často nespokojní; cítime sa nemilovaní ak nedostávame taký prejav lásky, aký potrebujeme. Jazykov lásky je päť – dotyk, slová chvály, dary, služby a spoločne strávený čas.
- Slová uistenia (chvály)
Ide o univerzálny jazyk, ktorý radi počúvajú všetci, aj keď nemusí byť ich primárnym jazykom lásky. Povzbudenie vyžaduje empatiu a pohľad na svet očami Vášho partnera (preto je pre mnohých ťažké naučiť sa hovoriť týmto jazykom). Používajte láskavé slová, chváľte Vášho partnera aj za zdanlivé maličkosti (ktoré sa sami nespravia). Uistite ho, že si ho vážite, oceňujete a ľúbite ho. Slovo je tvorivá sila, magický nástroj. Premeňte ho na nástroj svojej lásky!
- Pozornosť (plnohodnotne strávený spoločný čas)
Ústrednou črtou pozornosti je byť spolu. A tým sa nemyslí spoločné pozerania do mobilu, alebo na televízor! Venujte svojmu partnerovi výlučnú/sústredenú pozornosť. Podstatná je kvalita; zhovárať sa a skutočne sústredene partnera počúvať, prežívať spoločné chvíle pri nejakej spoločnej činnosti, hobby, prechádzke, spoločenskej hre, výlete… .
Dôležité je vzájomne zdieľať myšlienky a pocity, načúvať čo partner hovorí. Mnoho ľudí počúva nie preto, aby porozumelo, ale aby reagovalo – načúvajte preto s intenciou chápať. Budujte si spoločné spomienky, takto si prehlbujete svoj vzťah!
- Dotyk (fyzický kontakt)
Nie len bábätká potrebujú fyzický kontakt, aby boli emocionálne zdravé. Pre mnohých predstavuje dotyk základný stavebný kameň milujúceho partnerstva. Držanie sa za ruky, túlenie sa pri filme, škrabkanie po chrbte; priznajme si, každý z nás má potrebu nejakej formy fyzického kontaktu. Osobitným druhom je sexuálny kontakt, ktorý ak je prevádzaný s citom a láskou, harmonizuje partnerov a prepája ich energetické centrá (čakry) a tak dvaja splynú v jedno… .
- Služby (skutky)
Mám na mysli robenie vecí, o ktorých vieme, že náš partner by bol rád, keby sme ich urobili. Hlavne v pokročilejšom štádiu partnerstva sú už úlohy v domácnosti viac menej rozdelené. Niekedy toho máme veľa a sme nie len fyzicky, ale aj psychicky unavení a vtedy partner určite ocení pomoc svojej polovičky. Ak máte svoje povinnosti splnené, neseďte pred televízorom, ale pomôžte partnerovi s jeho úlohami, aby ste si mohli voľné chvíle užiť spoločne…Je krásne, ak nebudete čakať, kým Vás partner požiada o pomoc, ale urobíte mu službu dobrovoľne a bez sarkastických poznámok, s úsmevom na tvári. Kto by toto neocenil?!
- Dary
Nemusí vždy ísť o luxusné dovolenky, alebo drahé oblečenie. Ide skôr o maličkosti, o samotné gesto obdarovania, ktoré dokazuje, že partner na nás myslel a mal snahu urobiť nám radosť. Dar je symbolom myšlienky, myšlienky na Vášho partnera. Dar teda nemusí stáť žiadne peniaze. Fyzická prítomnosť v čase krízy je najmocnejším darom partnerovi, ktorého primárny jazyk lásky je prijímanie darov.
Spoznajte Váš jazyk lásky
Teraz, keď vieme, že každý človek potrebuje inú formu preukazovania lásky, aby sa cítil milovaný a vedel milovať, je dôležité, aby sme spoznali akým jazykom lásky hovorí náš partner a akým hovoríme my sami.
Obyčajne máme tendenciu kritizovať partnera práve v oblasti, na ktorej nám veľmi záleží. Takisto platí, že túžime po rovnakých veciach, ktoré robíme my sami. Ak mu teda vyjadrujete lásku pozornosťou a poskytujete mu dostatok svojho času, zrejme to isté potrebujete vy od neho.
Gary Chapman Vám vo svojej knihe ponúka test a návody, ako spoznať Váš jazyk lásky a jazyk lásky Vášho partnera a ako s týmito informáciami ďalej pracovať, aby ste sa obaja cítili milovaní a vytvárali tak doma priestor a prostredie preto, aby aj Vaše deti cítili túto lásku a vyrastali v emocionálne zdravom prostredí.
Vrelo Vám túto knihu odporúčame a držíme palce, aby ste si dokázali so svojím partnerom vytvoriť vzťah, v ktorom sa obaja budete cítiť milovaní!